close

 • Być wiernym Ojczyźnie mej, Rzeczypospolitej Polskiej
 • AKTUALNOŚCI

 • 3 lipca 2017

  Uroczyste otwarcie 41. sesji Komitetu Światowego Dziedzictwa UNESCO miało miejsce na dziedzińcu Zamku Królewskiego na Wawelu 2 lipca 2017 roku. Sesja, która potrwa do 12 lipca, jest najważniejszym w tym roku w Polsce wydarzeniem o randze międzynarodowej. Wicepremier profesor Piotr Gliński podczas uroczystości otwarcia powiedział, że sesji UNESCO będzie zapewne towarzyszyła refleksja będąca wyrazem solidarności i chęci udzielenia pomocy krajom dotkniętym skutkami wojny.

  Polska po raz pierwszy jest gospodarzem sesji Komitetu Światowego Dziedzictwa Kulturowego UNESCO. W uroczystości inauguracji uczestniczyło około tysiąc osób, a w tegorocznej sesji weźmie udział około 3000 gości z ponad 190 krajów, w tym przedstawiciele państw członkowskich, stron Konwencji UNESCO oraz reprezentanci organizacji pozarządowych afiliowanych przy UNESCO. Reprezentanci 21 państw członkowskich Komitetu Światowego Dziedzictwa UNESCO wezmą udział w obradach na temat dóbr kultury i przyrody na całym świecie. Gospodarzem obrad będzie Centrum Kongresowe ICE Kraków. Podczas trwania sesji w Centrum Kongresowym ICE Kraków odbędą się wernisaże oraz wydarzenia o charakterze kulturalnym z różnych stron świata. Komitet Światowego Dziedzictwa rozpatrzy m.in. oceną 34 nominacje miejsc zgłoszonych do wpisania na Listę światowego dziedzictwa UNESCO. Profesor Jacek Purchla, Przewodniczący Sesji Komitetu Światowego Dziedzictwa UNESCO, dodał w wypowiedzi dla Gazety Krakowskiej, że delegaci przyjrzą się 99 obiektom światowego dziedzictwa i 55 obiektom wpisanym na Listę światowego dziedzictwa w zagrożeniu.

  W ramach 41. Kongresu UNESCO w Krakowie w Międzynarodowym Centrum Kultury 28 czerwca 2017 roku odbyło się Forum Młodych (ang. World Heritage Young Professionals Forum), z udziałem 32 młodych ekspertów zajmujących się ochroną dziedzictwa z 21 krajów tworzących Komitet Światowego Dziedzictwa. Tematem przewodnim Forum które rozpoczęło się na Zamku Królewskim w Warszawie, było "Pamięć: Utracone i Odzyskane Dziedzictwo", problemy największych zabytkowych miast tego świata. Młodzi eksperci zastanawiali się m.in. nad tym jak zarządzać takimi miejscami. Młodzi specjaliści zajmowali się kwestiami związanymi ze współczesnymi zagrożeniami dla miast historycznych, takimi jak masowa turystyka, suburbanizacja, gentryfikacja czy niekontrolowana rozbudowa miast. Uczestnicy Forum mogli poznawać i badać te problemy na przykładzie Krakowa w obrębie jego wpisu na Światową Listę Dziedzictwa UNESCO (Stare Miasto i Kazimierz). Podczas Forum opracowano „Deklarację krakowską”, od której rozpoczną się obrady UNESCO w dniu 3 lipca 2017 roku.

  W ramach towarzyszących Kongresowi wydarzeń kulturalnych 3 lipca 2017 roku zostanie otwarty „Ogród Nadziei” oraz odsłonięte będą rzeźby przekazane miastu przez artystkę Hedvę Ser. Rzeźby, staną na Bulwarze Kurlandzkim i stworzą cykl, będący w zamierzeniu autorki symboliczną interpretacją losów społeczności żydowskiej w Polsce. Ponadto sesji będzie towarzyszyć akcja charytatywna "Solidarni z Aleppo" oraz koncert na Bulwarze Wołyńskim nad Wisłą, na którym 9 lipca wystąpią m.in.: Kasia Kowalska, Sebastian Karpiel-Bułecka, Dariusz Malejonek, Halina Mlynkova.

   

   

   

  Organizatorem 41. sesji Komitetu Światowego Dziedzictwa UNESCO z ramienia polskiego rządu jest Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, które przygotowuje ją we współpracy z Ministerstwem Spraw Zagranicznych, Ministerstwem Spraw Wewnętrznych i Administracji oraz władzami Krakowa. Koordynatorem wydarzenia jest Narodowy Instytut Dziedzictwa.

  W 2018 roku minie 40 lat od wpisania Starego Miasta w Krakowie na listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Obecnie na liście UNESCO znajduje się 14 obiektów z Polski. Obok Krakowa są to: Królewskie Kopalnie Soli w Wieliczce i Bochni, Auschwitz-Birkenau – niemiecki nazistowski obóz koncentracyjny i zagłady (1940-1945), Puszcza Białowieska, Stare Miasto w Warszawie, Stare Miasto w Zamościu, średniowieczny zespół miejski Torunia, zamek krzyżacki w Malborku, Kalwaria Zebrzydowska: manierystyczny zespół architektoniczny i krajobrazowy oraz park pielgrzymkowy, kościoły Pokoju w Jaworze i Świdnicy, drewniane kościoły południowej Małopolski, Park Mużakowski, Hala Stulecia we Wrocławiu oraz drewniane cerkwie w polskim i ukraińskim regionie Karpat.

  Drukuj Drukuj Podziel się treścią: