close

 • Być wiernym Ojczyźnie mej, Rzeczypospolitej Polskiej
 • KONSULAT

 •  

  Konsulat Generalny RP w Szanghaju

  618 Jianguo Xi Lu

  200031 Szanghaj, Chiny

   

  Tel: (+8621) 6433 9288

  Telefon awaryjny: 15 000 444 808

  Faks: (+8621) 64 33 04 17

  E-mail: szanghaj.kg.sekretariat@msz.gov.pl

   

   

  Historia Konsulatu Polskiego w Szanghaju

   

  Konsulat Polski w Szanghaju został utworzony dnia 15 października 1954 roku. Akt założycielski podpisał ówczesny Wiceminister Spraw Zagranicznych, Marian Naszkowski. Polskie przedstawicielstwo konsularne jest najstarszą funkcjonującą nieprzerwanie placówką zagraniczną tego rodzaju w Szanghaju. Kilka lat wcześniej, w roku 1951, w Gdyni i w Szanghaju, założono polsko-chińską Spółkę Żeglugową Chipolbrok. Chińska Republika Ludowa powstała w roku 1949 i Chipolbrok był pierwszą spółką joint venture z udziałem kapitału zagranicznego, jaka kiedykolwiek została utworzona w tym kraju.


  Sięgając do historii polskiej służby konsularnej w Chinach, z okresu przed powstaniem ChRL, należy podkreślić, iż - już w latach 1919-1928 - w Szanghaju funkcjonował Konsulat Polski, zamieniony 1 marca 1929 r. na Poselstwo Rzeczpospolitej Polskiej. W następstwie perturbacji historycznych, które dotknęły oba kraje, teren Szanghaju i sąsiadujących z nim prowincji pozostawał bez polskiego przedstawicielstwa konsularnego aż do roku 1951. Wówczas to powstał Konsulat Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej w Tianjinie.


  Bez wątpienia, nawiązanie polsko-chińskich stosunków dyplomatycznych w 1949 r., założenie ww. Spółki Żeglugowej Chipolbrok oraz ustanowienie Konsulatu Polskiego w Szanghaju było dowodem pomyślnego kształtowania się stosunków polsko-chińskich. Polska od samego początku, uważnie śledziła rozwój nowego państwa chińskiego – ChRL, jak również proces prawno-międzynarodowego uznawania tego państwa na arenie globalnej, wykazując się tym samym polityczną dalekowzrocznością.


  65 lat temu, Polska i Chiny nawiązały stosunki dyplomatyczne. Nasz kraj od tamtej pory działał zdecydowanie na rzecz przyjęcia ChRL do ONZ. Doniosłym faktem historycznym jest to, ze pierwsze oficjalne rozmowy amerykańsko-chińskie odbywały się właśnie w Warszawie. Ten bogaty dorobek należy wykorzystać maksymalnie efektywnie z myślą o przyszłości dwustronnych, wielostronnych i globalnych stosunków polsko-chińskich.


  Pierwotnie, na mocy Aktu Założycielskiego, wydanego przez polskie Ministerstwo Spraw Zagranicznych – Okręg Konsularny podlegający kompetencji Konsulatu Polskiego w Szanghaju obejmował 12 Prowincji: Shandong, Jiangsu, Anhui, Zhejiang, Fujian, Tajwan, Henan, Hubei, Hunan, Jiangxi, Guangdong, Guangxi oraz samo miasto Szanghaj. Na szczególne podkreślenie zasługuje wysoce symboliczny fakt, ze w skład naszego ówczesnego Okręgu Konsularnego, z siedzibą w Szanghaju, wchodziła prowincja Tajwan.


  Po utworzeniu Konsulatu Generalnego PRL w Kantonie, w dniu 1 maja 1955 r., z polskiego Okręgu Konsularnego z siedziba w Szanghaju wydzielono 2 prowincje: Guangdong i Guangxi, które weszły w skład nowego Okręgu Konsularnego - z siedziba w Kantonie (Guangzhou). Zaś 1 maja 1955 r., Konsulat Polski w Szanghaju podniesiony został do rangi Konsulatu Generalnego. W maju 1956 r., terytorium naszego Okręgu Konsularnego zostało zmniejszone do obszaru, który obejmuje on aktualnie - czyli 4 prowincji: Jiangsu (stolica Nanjing), Anhui (stolica Hefei), Zhejiang (Hangzhou), Fujian (Fuzhou) oraz miasta wydzielonego Szanghaj.

  Drukuj Drukuj Podziel się treścią: