close

 • Być wiernym Ojczyźnie mej, Rzeczypospolitej Polskiej
 • AKTUALNOŚCI

 • 7 grudnia 2018

  W Katowicach obywa się aktualnie największe globalne forum klimatyczne: 24 Konferencja Narodów Zjednoczonych w sprawie zmian klimatu (COP24) wraz z 14 Sesją Spotkania Stron Protokołu z Kioto.

  Wybór Katowic na miasto gospodarza COP24 nie jest przypadkowy. Zrównoważony rozwój, który był udziałem Katowic w ostatnich latach odzwierciedla praktyczne wdrożenie koncepcji sprawiedliwej transformacji – jednego z polskich priorytetów na COP24.

   

  Jeszcze 25 lat temu charakterystyczną cechą tego miejsca były fabryczne kominy. Dzisiaj stolica Śląska słynie ze swojej strefy kultury zaś Górny Śląsk i Zagłębie Dąbrowskie stają się regionem nauki, nowoczesnego biznesu i zrównoważonych inwestycji.

   

  COP24 odbywa się w Międzynarodowym Centrum Kongresowym (MCK)– nowoczesnym gmachu łączącym funkcję kongresową, konferencyjną, wystawienniczą, targową i widowiskową. Mieści się w nim 35 sal konferencyjnych z czego największa ma powierzchnię 8100 m2 i może pomieścić nawet 12 tys. osób. Co ciekawe, MCK znajduje się na terenie dawnej kopalni – co doskonalone ilustruje, jak dużą transformację przeszły Katowice w ostatnich latach i idealnie wpasowuje się w ideę wydarzenia.

  http://cop24.katowice.eu/

   

   

  Już po raz 4, Polska sprawuje prezydencję konferencji COP, a po raz 3 jest gospodarzem szczytu. Najważniejszym zadaniem COP24 będzie wypracowanie i przyjęcie pakietu decyzji zapewniających pełne wdrożenie Porozumienia paryskiego. Ponadto podczas COP24 odbędzie się tzw. Dialog Wspomagający (Dialog Talanoa), stanowiący przegląd dotychczasowych dokonań poszczególnych krajów w dziedzinie ochrony klimatu.

   

   

  Polska prezydencja skupi się na 3 kluczowych tematach: 

   

  1. Technologia - zrównoważony rozwój miast, czyste powietrze czy efektywność energetyczna, a także przyjazne klimatowi nowoczesne rozwiązania, takie jak m.in. elektromobilność, 
  2. Człowiek - czyli solidarna i sprawiedliwa transformacja społeczno-gospodarcza regionów przemysłowych,
  3. Przyroda - m.in. wielofunkcyjna i zrównoważona gospodarka leśna jako element równowagi pomiędzy emisjami i pochłanianiem.

   

   

  Hasłem przewodnim COP 24 w Katowicach jest motto: „Changing together” - jeśli chcemy zatrzymać zagrożenia, jakie niesie ze sobą zmiana klimatu, musimy działać wspólnie i to teraz.

  http://cop24.gov.pl/en/presidency/key-messages/

   

  Drukuj Drukuj Podziel się treścią: