close

 • Być wiernym Ojczyźnie mej, Rzeczypospolitej Polskiej
 • AKTUALNOŚCI

 • 18 października 2018

  Szanghajska Akademia Teatralna, w dniach 13 i 14 października 2018 r., gościła pierwszą w historii, konferencję „Od Jerzego Grotowskiego do Krystiana Lupy, wpływ polskiego teatru na świecie”, zainspirowaną rosnącym zainteresowaniem polską sztuką teatru w Chinach w ostatnich latach.

  Konferencję współorganizowały Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu oraz  International Theatre Institute UNESCO.

  Szanghajska Akademia Teatralna jest wiodącą w Chinach uczelnią kształcącą zarówno aktorów i reżyserów, jak i innych specjalistów w dziedzinach teatru, filmu, telewizji oraz nowych mediów.

  W trakcie konferencji nastąpiła inauguracja Centrum Badań nad Teatrem Krajów Europy Wschodniej na bazie podpisanych uprzednio porozumień o współpracy z uczelniami wyższymi w Europie, w tym także UMK w Toruniu.

  Historia konferencji sięga roku 2017 – kiedy to podczas wizyty chińskiej delegacji Szanghajskiej Akademii Teatralnej na Wydziale Filologicznym UMK podjęto decyzję o dalszej współpracy. Gościem honorowym, dzięki wsparciu Instytutu Adama Mickiewicza, był wybitny polski reżyser teatralny, dramaturg, tłumacz – Krystian Lupa. Sam Lupa jest dla chińskich krytyków i badaczy autorytetem i symbolem polskiego współczesnego teatru.

  Spotkanie poprowadził dr hab. Artur Duda z Wydziału Filologicznego UMK, zaś w dyskusji udział wzięli m.in. prof. Huang Changyong oraz prof. Hu Zhiyi.

  Konferencja wzbudziła ogromne zainteresowanie wśród chińskich miłośników sztuki teatralnej.

   

  Fot. ShAT
  Fot. ShAT
  Fot. ShAT
  Fot. ShAT
  Fot. ShAT
  Fot. ShAT
  Fot. ShAT
  Fot. ShAT
  Fot. ShAT
  Fot. ShAT
  Fot. ShAT
  Fot. ShAT

  Drukuj Drukuj Podziel się treścią: