close

 • Być wiernym Ojczyźnie mej, Rzeczypospolitej Polskiej
 • AKTUALNOŚCI

 • 18 grudnia 2018

  Wprowadzenie 144 godzinnego pobytu bezwizowego dla obywateli RP odwiedzających miasto Xiamen (Prowincja Fujian) począwszy od 1 stycznia 2019 r.

  Konsulat Generalny RP w Szanghaju uprzejmie informuje, iż zgodnie z decyzją Urzędu Imigracyjnego ChRL, z dniem 1 stycznia 2019 r. władze chińskie wprowadziły prawo do 6-dniowego pobytu bez obowiązku posiadania wizy dla cudzoziemców, w tym także obywateli polskich, podróżujących tranzytem drogą morską lub lotniczą przez miasto Xiamen w prowincji Fujian i pobytu w granicach administracyjnych miasta do maksymalnie 144 godzin. Warunkiem skorzystania z tego przywileju jest posiadanie odpowiedniego biletu, umożliwiającego pasażerowi dalszą podróż. Obywatele RP podróżujący tranzytem przez terminal pasażerski Xiamen International Cruise Center lub port lotniczy Xiamen Gaoqi International Airport, posiadając paszport oraz odpowiedni bilet na dalszy odcinek podróży, mogą ubiegać się w porcie lub na lotnisku, w wyznaczonych specjalnie do tego miejscach, o prawo do opuszczenia portu lub lotniska na czas do 144 godzin/6 dni, z obowiązkiem powrotu na wyznaczony rejs lub lot.

   

  Tym samym miasto Xiamen w prowincji Fujian dołączyło do miasta Szanghaj oraz innych regionów wchodzących w skład okręgu konsularnego Konsulatu Generalnego RP w Szanghaju - prowincji Jiangsu i Zhejiang, gdzie w granicach administracyjnych tych jednostek obywatele polscy mogą przebywać w ruchu tranzytowym przez okres do maksymalnie 144 godzin. Warunkiem obiegania się o zgodę na maksymalnie 144 godzinny pobyt bezwizowy jest wjazd przez ściśle określone punkty.

   

  W odniesieniu do Szanghaju są to lotniska:  Pudong International Airport oraz  Hongqiao International Airport, terminale pasażerskie Shanghai Port International Cruise Terminal oraz Shanghai Wusongkou International Cruise Terminal a także dworzec kolejowy - Shanghai Railway Station.  Pobyt bezwizowy na opisanych wyżej warunkach będzie możliwy w odniesieniu do prowincji Jiangsu, jeśli przylot nastąpił przez lotnisko Nanjing Lukou Airport w Nankinie, a w odniesieniu do prowincji Zhejiang, jeżeli przylot miał miejsce przez lotnisko Hangzhou Xiaoshan Airport w Hangzhou.

   

  W przypadku uzyskania zgody na maksymalnie 144 godzinny pobyt bezwizowy istnieje możliwość poruszania się w obrębie trzech wyznaczonych obszarów administracyjnych Chin tj. miasta Szanghaj, prowincji Jiangsu oraz prowincji Zhejiang, jednakże bez możliwości przemieszczania się poza ich granice.

   

   

   

  Drukuj Drukuj Podziel się treścią: