close

 • Być wiernym Ojczyźnie mej, Rzeczypospolitej Polskiej
 • AKTUALNOŚCI

 • 16 listopada 2018

  Ogłoszona rok wcześniej przez prezydenta ChRL Xi Jinpinga podczas Forum na Rzecz Międzynarodowej Współpracy w Ramach Inicjatywy Jednego Pasa i Szlaku, Pierwsza Chińska Wystawa Targowa Import Expo (CIIE) odbyła się w Szanghaju w dniach 5-10 listopada 2018 r.

  Była to wspólna inicjatywa Ministerstwa Handlu Chińskiej Republiki Ludowej i Miejskiego Rządu Ludowego Szanghaju wsparta przez organizacje międzynarodowe w tym przez Międzynarodową Organizację Handlu oraz Organizację Narodów Zjednoczonych ds. Rozwoju Przemysłowego. Organizatorami byli China International Import Expo Bureau i Krajowe Centrum Wystawienniczo-Kongresowe (National Exhibition and Convention Center). Podczas tych kilku dnia CIIE odwiedziło szereg delacji rządowych. W skład polskiej delegacji, której przewodniczył Minister w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów p. Marek Suski, wchodzili m.in. Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi p. Jan Krzysztof Ardanowski, Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Przedsiębiorczości i Technologii p. Tadeusz Kościński, Prezes Zarządu PAIH p. Tomasz Pisula, Główny Lekarz Weterynarii p. Paweł Niemczuk.

   

   

  CIIE obejmowało trzy obszary: wystawy biznesowe, pawilony krajowe (handel i inwestycje) oraz Międzynarodowe Forum Gospodarcze i Handlowe Hongqiao. Powszechnie oczekuje się, że CIIE stworzy otwartą platformę współpracy, w obrębie której kraje z całego świata prezentując swoje osiągnięcia doprowadzą do nowego poziomu otwarcia Chin na rynki międzynarodowe. Należy podkreślić fakt, iż na targach prezentowano produkty z ponad 86 państw i ponad 172 regionów z pięciu kontynentów. Przedstawiciele ponad 3500 firm prowadzili rozmowy i poszukiwali dalszych kierunków rozwoju dzięki kontaktom z ponad 40 tys. nabywców z Chin i zagranicy. Tym samym powszechnie uważa się, że CIIE przyczyni się do postępującej globalizacji gospodarczej.

   

   

  Polskie stoisko narodowe, należało do największych spośród państw UE. Nasz kraj reprezentowało ponad 86 firm i spółek. Podczas uroczystego otwarcia polskiego pawilonu na CIIE szef polskiej delegacji Minister Marek Suski zachęcał chińskich przedsiębiorców do dalszej współpracy z polskimi firmami licznie reprezentowanymi na CIIE podkreślając, iż możliwości eksportowe Polski są dalece niewykorzystane przez chińskich odbiorców.

   

   

  Podczas CIIE zawarto kilkanaście wielomiliardowych kontaktów, z których największy podpisany podczas CIIE po stronie polskiej wiąże umową handlową KGHM Polska Miedź z China Minmetals Corporation.

  CIIE 2018
  CIIE 2018
  CIIE 2018
  CIIE 2018
  CIIE 2018
  CIIE 2018
  CIIE 2018
  CIIE 2018
  CIIE 2018
  CIIE 2018
  CIIE 2018
  CIIE 2018
  CIIE 2018
  CIIE 2018
  CIIE 2018
  CIIE 2018
  CIIE 2018
  CIIE 2018

  Drukuj Drukuj Podziel się treścią: