close

 • Być wiernym Ojczyźnie mej, Rzeczypospolitej Polskiej
 • GDAŃSK

 •     Początki historii Gdańska sięgają drugiej połowy X wieku. Położony nad brzegiem Morza Bałtyckiego i u ujścia Wisły, Gdańsk był w swojej historii zarówno polską bramą do morza, dobrze rozwijającym się zamożnym miastem, ważnym portem hanzeatyckim jak też Wolnym Miastem. Gdańsk był też miejscem pierwszej bitwy podczas II Wojny Światowej. Podobnie jak bohaterowie starożytnych Termopilów, tak też heroiczni obrońcy Westerplatte zapisali rozdział w historii swego miasta.

      Gdańsk, będąc zamożnym miastem był często oblegany, wielokrotnie zmuszony do obrony swojej suwerenności. Nic zatem dziwnego, że także w Gdańsku powstał, walczacy o wolność, ruch "Solidarnosci".

      Przez stulecia przy gdańskim nabrzeżu cumowały statki z całego świata. Dzisiaj turyści moga codziennie udać się wygodnymi statkami spacerowymi w rejs po Bałtyku.

      Stare Miasto, zwane tez Głównym Miastem, powstało wzdłuż ulicy Długiej i Długiego Targu. Ulice te, zakończone Złotą i Zieloną Brama, zawieraja wiele historycznych pomników, galerii oraz pracowni jubilerskich. Tutaj znajduja sie gotycki Ratusz oraz Dwór Artusa.  Złota Kamienica byla symbolem zamożności gdańskich mieszczan. Fontanna Neptuna jest zaś popularnym miejscem spotkań wśród turystów jak też wśród zakochanych. Tutaj odbywa się większość gdańskich letnich festiwali artystycznych, jak też słynny Jarmark św. Dominika, który przyciąga mnóstwo turystów z całego świata.

      Prawdziwym architektonicznym arcydziełem jest ulica Mariacka z jej wąskimi kamieniczkami oraz przestronnymi gankami, pod którymi zlokalizowane są galerie z biżuterią z bursztynu.

      Będąc w Gdańsku nie moża nie zobaczyć Katedry Oliwskiej z jej wspaniałymi organami, znanymi z pięknego brzmienia oraz barokowej ornamentyki z ruchomymi figurami.

      Najbliżej położonymi miastami od Gdańska są Gdynia i Sopot.

      Sopot jest miedzynarodowym kurortem i centrum kulturalnym. Ludzie przyjeżdzają tutaj dla odpoczynku, rekreacji i rozrywki. Wielu turystów udaje sie też na spacer po sopockim 500-metrowym molo.

      Gdynia jest organizatorem najważniejszego polskiego festiwalu filmowego. Na gdyńskim nabrzeżu znajduja sie dwa statki-muzeum: niszczyciel "Błyskawica" z czasow II Wojny Światowej oraz 3-masztowiec "Dar Pomorza".

      Dzięki przynależności do Zwiazku Miast Hanzeatyckich, Gdańsk przez długie lata odgrywał istotną rolę w kontaktach handlowych pomiędzy Północną i Zachodnia Europą a krajami Europy Środkowej i Wschodniej. Obecnie Gdańsk jest stolicą wojewodztwa pomorskiego i ważnym ośrodkiem administracyjnym.

      W czasach swojej świetności Gdańsk cieszył się wieloma przywilejami, posiadał też specjalny miejski status. Był tyglem, w którym mieszały się różne grupy kulturowe i etniczne. Gdańsk stanowił też w swojej historii schronienie dla innowierców.

      Powiew tolerancji i zamożność, powstała w głównej mierze z handlu, stworzyły kulture oraz umożliwiły rozwój nauk i sztuki. Dzisiaj dzieła tych znakomitych gdańskich mistrzów można podziwiać w muzeach, kościołach i galeriach. Zbiory te  świadczą o nieprzerwanej, ponad tysiącletniej historii tego miasta.

      Wydarzenia z najnowszego okresu historii są udokumentowane w postaci multimedialnej wystawy "Drogi do wolności" zlokalizowanej w historycznej sali BHP Stoczni Gdańskiej. Wystawa dokumentuje powstanie pierwszego Niezależnego Samorządnego Zwiazku Zawodowego "Solidarność". Wydarzenia "gdańskiego sierpnia" 1980 roku uruchomiły lawinę, która doprowadziła do upadku komunizmu w Europie.

      Zawsze gościnny Gdańsk zaprasza do swoich czarujących zaułków i historycznych wnętrz, do kąpieli w Bałtyku oraz rejsów statkami wycieczkowymi, do luksusowych hoteli, eleganckich restauracji i przytulnych kafejek. Miasto posiada kilka teatrów, filharmonię, operę, letnią scenę muzyczną, 3 multipleksy i kilkanaście mniejszych sal kinowych, często odwiedzane kluby młodzieżowe, puby i dyskoteki.

      Liczne muzea, koncerty, wystawy oraz występy teatrów ulicznych uzupełniają szeroka miejską ofertę kulturalną. Niezależnie od swoich zainteresowań, każdy jest w stanie znależć tutaj coś dla siebie.

  Zapraszamy serdecznie do Gdańska!

   

  Dane teleadresowe Urzędu Miejskiego w Gdańsku:

  ul. Nowe Ogrody 8/12
  80-803 Gdańsk

  tel. centrala: +48 58 323 60 00
  tel. informacja: +48 58 323 60 68
  fax: +48 58 302 39 41,
  e-mail: umg@gdansk.gda.pl

   

  Drukuj Drukuj Podziel się treścią: