close

 • Być wiernym Ojczyźnie mej, Rzeczypospolitej Polskiej
 • WOJEWÓDZTWO POMORSKIE – REGION PARTNERSKI SZANGHAJU

 • 3 marca 2016

  Województwo pomorskie położone jest w północnej części Polski nad Morzem Bałtyckim. W 2014 roku, całe województwo zamieszkiwało ponad 2,3 miliona mieszkańców na łącznej powierzchni 18 tysięcy km2. Największym ośrodkiej miejskim województwa jest tzw. Trójmiasto, czyli cetrum metropolitalne, w którego skład wchodzą Gdańsk (stolica województwa), Gdynia i Sopot.

  Pomorze uważane jest za jedno z najważniejszych turystycznych regionów Polski, które co roku przyciąga rzeszę polskich oraz zagranicznych turystów. Do najważniejszych atrakcji regionu należą: Stare Miasto z pomnikiem Neptuna i Kościół Mariacki w Gdańsku, port morski w Gdyni wraz ze statkami muzealnymi „Dar Pomorza” i „Błyskawica”, Zamek Krzyżacki w Malborku, Szlak Zamków Gotyckich, Grodzisko oraz 500-metrowe molo w Sopocie.

   

  Gdańsk, który stanowi stolicę województwa pomorskiego, ma ponad 1000 letnią historię i jest uważany za jedno z najważniejszych miast Polski pod wieloma względami. Historycznie, Gdańsk jest miejscem rozpoczęcia II wojny światowej. W Gdańsku również w 1980 roku powstała Solidarność na czele z Lechem Wałęsą, późniejszym laureatem Pokojowej Nagrody Nobla. Działalność Solidarności doporwadziła do upadku bloku komunistycznego w Europie Wschodniej. Obok Lecha Wałęsy, do sławnych Pomorzan należą również: Grass Günter (laureat Literackiej Nagrody Nobla), Jan Heweliusz (wybitny astronom), Władysław Kozakiewicz (olimpijczyk), Leszek Możdżer (muzyk jazzowy) oraz Józef Wybicki (autor słów hymnu polskiego).

   

  Dumą województwa pomorskiego, jak również ważnym produktem eksportowym, m.in. do Chin, jest bursztyn nazywany „Złotem Bałtyku”. Pomorscy artyści i projektanci biżuterii bursztynowej są niezwykle doceniani za granicą, a coroczne targi bursztynu w Gdańsku przyciągają tysiące odwiedzających. Polski bursztyn jest bardzo ceniony również przez Chińczyków, a pokazy biżuterii z polskiego bursztynu cieszą sie w Chinach ogromną popularnością.

   

  Pomorze jest również jednym z ważniejszych ośrodków gospodarczych Polski i Europy Środkowo-Wschodniej. Położenie regionu jest bardzo atrakcyjne dla potencjalnych inwestycji ze względu na połączenia logistyczne, w szczególności port w Gdańsku i Gdyni oraz rozbudowana sieć kolejowa i drogowa. Gospodarka województwa pomorskiego wytwarza średnio 5,7 proc. polskiego PKB, a wartość eksportu pomorskich firm osiąga średnio ponad 12% produkcji sprzedanej.

   

  Więcej informacji o walorach turystycznych Województwa pomorskiego można znaleźć na stronie: http://pomorskie.travel/

  Fot. Województwo Pomorskie
  Fot. Województwo Pomorskie
  Fot. Biuro Marszałka Województwa Pomorskiego
  Fot. Biuro Marszałka Województwa Pomorskiego

  Drukuj Drukuj Podziel się treścią: